“SGK Verilerine Göre 2012’den Bugüne Aktif Sigortalı Çiftçi Sayısında Yarı Yarıya Azaldı”

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, iktidarın ekonomik krizin faturasını çiftçiye ve küçük esnafa yüklediğini belirterek “Can çekişen çiftçimiz, enflasyon altında ezilen esnafımız artık isyan ediyor. Çiftçimiz, esnafımız direniyor, çalışanlarımız geçinemiyor, emeklimiz de zaten yok. SGK verilerine göre 2012 yılında 1 milyon 56 bin olan aktif sigortalı çiftçi sayısı bugün 460 bine geriledi” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, çiftçinin yaşadığı sorunlara ilişkin açıklama yaptı. Çiftçinin tarımdan koparıldığını ifade eden Sarı, şunları söyledi:

“Can çekişen çiftçimiz, enflasyon altında ezilen esnafımız artık isyan ediyor. Çiftçimiz, esnafımız direniyor, çalışanlarımız geçinemiyor, emeklimiz de zaten yok. İşte AKP iktidarının yarattığı acı tablo. Çiftçimiz tarımı terk ediyor. AKP iktidarının tarım politikaları çiftçimizi topraktan koparıyor.

“ÇİFTÇİMİZİ BORÇ BATAĞINA SOKTULAR”

SGK verilerine göre 2012 yılında 1 milyon 56 bin olan aktif sigortalı çiftçi sayısı bugün 460 bine geriledi. Çiftçimizin yarısı tarımdan koparıldı. Çiftçilerin bankalara olan borcu bir yılda yüzde 64.7 arttı, son 20 yılda 122 kat artarak 651.6 milyar liraya yükseldi. Çiftçimizi borç batağına soktular. Çiftçimiz artık nefes alamıyor. Türkiye’de ipotekli tarım alanı 42.3 milyon dekara ulaştı. 2 milyon 230 bin çiftçinin ise tapusu üzerine ipotek konuldu. Türkiye’yi doyuran il Balıkesir’de 63 futbol sahası büyüklüğünde ekilebilir tarım arazisi icradan satılık durumda.

“ENFLASYON MÜCADELESİNİ İKTİDAR DEĞİL, ESNAF YAPIYOR”

Bu karanlığı AKP iktidar yarattı. Anlaşılan o ki, şimdi sıra kepenk kapatmamak için mücadele eden esnafımıza geldi. Esnaf siftahsız dükkan kapatırken bir darbe de ‘can suyu olsun’ diye sarıldığı kredilerin faizlerine geldi, neredeyse 2 katın üzerinde artırıldı. AKP iktidarı ‘para sıkılaştırma politikası uygulayacağım’ diye, ‘tasarruf edeceğim’ diye; SSK, Bağ-Kur, KDV, stopaj gibi ana giderlerle boğuşan esnafa acımasız bir darbe daha vurdu. Enflasyon mücadelesini İktidar değil, esnaf yapıyor. Sattığı malın yerine yenisini koyamayan esnafın kullandığı kredisi bitmeden faizini artırmak, esnafı adeta tabuta koymaktır. Kredilerde geriye dönük faiz oranlarını artırmak, esnafı yok etme uygulanmasından başka bir şey değildir. Bu karardan hemen vazgeçilmelidir. İktidarın bu uygulamaları, yanlış politikaları, emeklimize ve çalışanlarımıza, zam, hayat pahalılığı, gıda enflasyonu olarak geri dönüyor. Bu atılan adımlarla enflasyonla mücadele eden AKP iktidarı olmuyor, olan vatandaşa oluyor. Enflasyon ve hayat pahalılığının sorumlusu esnaf değildir, çiftçi değildir, emekli hiç değildir. AKP iktidarının ta kendisidir. Eğer bir tedbir alınacaksa kurdukları bu bozuk düzene karşı tedbir almalı, tasarrufa önce Saraydan başlamalılardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir